Sverige
Mangel på sygeplejersker lukker 900 sengepladser
Der mangler næsten 2.000 sygeplejersker på de svenske akutsygehuse, som derfor tvinges til at lukke 900 sengepladser. Siden årsskiftet er mindst otte svenske sygehuse overgået til forhøjet beredskab, hvor planlagte operationer aflyses og akut syge omdirigeres til andre sygehuse. Det oplyser Svenska Dagbladet.
Blandt de hårdest ramte regioner i Sverige er Skåne, som har det største antal forhøjede beredskaber. Her står sengene ofte i rækker på gangene på trods af et forbud mod overbelægning. Siden 2011 har det svenske Arbejdstilsyn haft mindst fem sager mod sygehuset i Helsingborg, som er blevet pålagt bøder på 5,3 millioner kronor.
Ved Skånes Universitetssygehus i Lund kunne News Øresund i weekenden registrerer, hvordan ældre patienter ikke fik plads på den medicinske klinik, men blev sendt videre til midlertidige pladser på andre afdelinger.
”Personalemæssigt har vi en svær situation i Skånes sundhedsvæsen, og det skyldes, at det har været underfinansieret og haft ansættelsesstop. Det har vi nu ændret, så der er ekstra penge på vej og vi skal ansætte flere medarbejdere,” siger Anna-Lena Hogerud (Socialdemokraterna), formand for Region Skånes sundheds- og sygehusudvalg til Svenska Dagbladet.
Det er især de specialuddannede sygeplejersker, som mangler i det svenske sundhedsvæsen. På 20 år er antallet specialsygeplejersker i Sverige faldet fra 55.600 til 48.500. Formand i sygeplejerskernes fagforening, Vårdförbundet, Sineva Ribeiro peger på, at der er behov for bedre arbejdstidsregler og et lønløft på godt 10.000 kroner om måneden for at få flere til arbejde som sygeplejersker.
I dag har en svensk sygeplejerske i gennemsnit en månedsløn på 28.000 svenske kronor. Specialsygeplejersker kan opnå en månedsløn på godt 32.000 svenske kronor. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoFælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science11 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark8 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Øresund12 måneder agoKøbenhavns Lufthavne vokser hurtigere og har nu 31 pct. flere passagerer end Stockholm-Arlanda Airport
-
Infrastruktur11 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur11 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Politik8 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde

