Erhverv
Medicon Valley Alliance prises for sit arbejde på tværs af Øresund – vandt Malmö Greater Copenhagen Business Award

Life science-klyngens netværksorganisation på tværs af Øresund, Medicon Valley Alliance, blev den første modtager af den nystiftede erhvervslivspris “Malmö Greater Copenhagen Business Award”, som blev tildelt ved Malmøs 19. erhvervslivsgalla, som på grund af covid-19 blev afholdt digitalt.
Juryens motivation var: ”Med et ben på hver side af Øresund gøres en stor indsats for at fremhæve og udvikle firmaer og organisationer inden for en af Nordens største og mest betydningsfulde klynger. Gennem strategiske samarbejdsprojekter, der forener erhvervslivets og samfundets kræfter, drives udviklingen fremad i Malmø såvel som Greater Copenhagen-regionen og markerer dermed dette års pristagere som en stærk aktør i verdensklasse ”.
Malmö Greater Copenhagen Business Award blev uddelt for første gang ved dette års erhvervslivsgalla. Prisen er udviklet i et samarbejde mellem Malmö stad og Øresundinstituttet.
Malmö stads erhvervslivspris inden for life science gik til medicinteknikfirmaet Arjo med hovedkvarter i Malmø og rødder i Eslöv. Klik her for at læse News Øresunds interview med Arjos adm. direktør Joacim Lindoff.
Prisen for dette års Malmø-virksomhed gik til spiludvikleren Massive Entertainment med den motivation, at de er en af byens største arbejdsgivere med personale fra hele verden.
Malmö stads erhvervslivspris indenfor kreative erhverv gik til spiludviklingsselskabet Simogo.
Malmö stads erhvervslivspris inden for miljø og bæredygtig udvikling gik til Enjay, der arbejder med energieffektivisering, blandt andet produktet Lepido, der genbruger energi fra restaurantventilation.
Malmö stads erhvervslivspris for årets startup gik til virksomheden Lupinta, der fremstiller sunde produkter fremstillet af lokalt dyrkede lupinbønner.
Årets UF-forretningsidé i Malmø gik til Basta-UF, der giver kasseret brød nyt liv.
(News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Ejendomme12 måneder ago
Folketinget står foran en ombygning og får en ny indgang