Danmark
Medicon Village fejrer ny hovedbygning
En af science parkerne i Lund, den life science-fokuserede Medicon Village, holdt i går indflytningsfest for at fejre den nye hovedbygning The Spark.
Det skete med et arrangement, hvor 12 af forskerparkens entreprenører og forskere gav deres bud på, hvor gammel mennesket bliver i fremtiden i lyset af nye bioinnovationer.
Arbejdet med at bygge The Spark startede i 2017, og siden august i år har 60 virksomheder flyttet ind i den nye bygning således, at 400 personer arbejder i The Spark.
På hele Medicon Villages område arbejder og forsker der til dagligt ca. 2.200 personer. (News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark9 måneder agoFem partier i København vil forhandle med regeringen om en ny metrolinje til Rigshospitalet og Brønshøj – Øresundsmetro nævnes ikke
