Okategoriserade
Microsoft investerer milliarder i tre nye datacentre på Sjælland – et fjerde bygges i Staffanstorp i Skåne
Microsoft foretager sin største milliardinvestering nogensinde i Danmark, når der skal bygges tre nye datacentre på Sjælland. Derudover investerer computergiganten i at øge danskernes computerfærdigheder. Det skriver Berlingske. På den anden side af Øresund bygger Microsoft et datacenter i Staffanstorp.
Investeringen bliver Microsofts største nogensinde i Danmark og betyder, at alle Microsoft-data, som danskere bruger, f.eks. Via Microsoft 365, forbliver inden for landets grænser. Præcis hvor de tre datahaller skal placeres, og dens omfang forbliver hemmeligt af hensyn til brugersikkerheden.
Microsoft investerer også i at øge danskernes computerfærdigheder, blandt andet ved at lære unge at programmere.
– I alt forventer vi at nå 200.000 danskere inden 2024. For Microsoft er dette en stor investering i Danmark, der er større end at etablere en datacenterregion. Det handler om at forsøge at løfte den digitale infrastruktur i Danmark og de digitale færdigheder, sagde Microsofts danske administrerende direktør Nana Bule til Berlingske ved lanceringen.
Sidste år blev det besluttet, at Microsoft også bygger tre nye datacentre i Sverige, hvoraf det ene ligger i Skånske Staffanstorp, som ligger lige uden for Malmø og Lund, og de resterende to i Gävle. De danske og svenske centre vil arbejde sammen om at reducere bl.a. i form af spild i form af spildvarme til nul. (News Øresund)
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked8 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked10 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Danmark7 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Arbejdsmarked7 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
