Ejendomme
MIPIM-ejendomsmessen i Cannes flyttes til september
Den årlige ejendomsmesse MIPIM, der afholdes i Frankrig, blev annulleret sidste år, og dette års udgave var planlagt til juni. Nu meddeler arrangøren, at messen flyttes til september.
Den 7. – 8. september planlægger arrangøren Reed Midem at afholde den årlige ejendomsmesse MIPIM som en hybrid begivenhed. Næste år i marts forventes begivenheden at blive afholdt i Cannes som normalt.
– Det er ikke muligt at holde MIPIM i Cannes i juni, som vi tidligere havde håbet. Det er afgørende for ejendomsbranchen at have en global platform, og det kommer vi i møde med vores digitale event, siger Ronan Vaspart, direktør for MIPIM, i en pressemeddelelse.
(News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science12 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur12 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur12 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
