Politik
Moderaterna tror på minoritetsstyre i Region Skåne

Regionsrådsformand Henrik Fritzon (S) håber på et blokoverskridende styre sammen med det grønne parti Miljöpartiet og de borgerlige partier Liberalerna og Centerpartiet. Regionsrådsmedlemmet Carl Johan Sonesson (M) vil have, at allianspartierne, der tilsammen råder over 62 mandater, skaber et minoritetsstyre. Foto: News Øresund
De endegyldige valgresultater for Region Skåne er først klar næste uge, men meget peger på et magtskifte. Allianspartierne Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna og Kristdemokraterna har ifølge de foreløbige resultater et forspring på fem mandater sammenlignet med rødgrøn blok bestående af Socialdemokraterna, Miljöpartiet og Vänsterpartiet.
Regionsrådsmedlemmet Carl Johan Sonesson (M) vil have, at allianspartierne, der tilsammen råder over 62 mandater, skaber et minoritetsstyre.
Det der taler imod et rent borgerligt styre, er det samme som på regeringsniveau: Alliansen har ikke egen majoritet, og Centerpartier samt Liberalerna vil ikke afhænge af Sverigedemokraterna, som til gengæld vil modsætte sig ethvert styre, som ikke forhandler med dem. Det skriver Sydsvenskan.
Regionsrådsformand Henrik Fritzon (S) håber på et blokoverskridende styre sammen med det grønne parti Miljöpartiet og de borgerlige partier Liberalerna og Centerpartiet. Den koalition har også tilsammen 62 mandater, og har dermed heller ikke egen majoritet. Hvis Vänsterpartiet skulle vise støtte til koalitionen ville de opnå 77 mandater og majoritet. Ifølge Sydsvenskan kan Fritzon også tænke sig at samarbejde med Moderaterna.
Der er i alt 149 pladser i regionsrådet, og der kræves dermed 75 mandater for at have egen majoritet. Afstemninger til regionsrådet samt de forskellige udvalg i regionen afholdes d. 22. oktober.
(News Øresund)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
