Politik
Moderaterna vil sænke skatten for personer, som bor i udlandet og arbejder i Sverige
I et valgløfte, der primært er rettet mod svenskere i udlandet, men som også vil ramme de Øresundspendlere, der bor i Danmark, lover Moderaterna at sænke SINK-skatten til 20 pct. eller lavere. SINK-skat – særlig indkomstskat – betales af personer, som bor i udlandet, men arbejder i Sverige. I dag ligger den på 25 pct, efter at den blev hævet fra 20 procent i 2018. (Nyheder Øresund)
Fakta: SINK-skat
For folk, der bor i udlandet og arbejder i Sverige, er det valgfrit, om du vil betale SINK-skat eller skat efter normale svenske regler. SINK-skatten giver ikke mulighed for fradrag.
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige6 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
