Ugebrev
News Øresunds ugebrev uge 36

Klik her for at læse det danske ugebrev uge 36
Klik her for at læse det svenske ugebrev uge 36
Hovedoverskrifter:
Sverige går samme vej som Danmark og afskaffer flere coronarestriktioner den 29. september
Den 10. september afskaffes alle coronarestriktioner i Danmark, og den 29. september følger Sverige trop og letter flere restriktioner. Den svenske regering og Folkhälsomyndigheten har besluttet, at loftet for deltagelse i alle arrangementer den 29. september afskaffes, afstandskravene i barer og restauranter, de begrænsede åbningstider for barer og restauranter og anbefalingerne omkring hjemmearbejde i Sverige vil blive fjernet.
Digitalt samarbejde mellem Sveriges Radio og Det Kgl. Bibliotek
Finansminister Magdalena Andersson kan blive Sveriges første kvindelige statsminister
Life science-selskaberne i COBIS rejser over seks gange så meget kapital nu end tidligere
Sygehus i Stockholm etablerer permanent afdeling for patienter med coronavirus
Klik her for et gratis abonnement på News Øresunds danske ugebrev
Klik her for et gratis abonnement på News Øresunds svenske ugebrev
News Øresund startede i 2012 som et interregprojekt mellem Øresundsinstituttet, Lunds universitet og Roskilde Universitet med finansiering fra EU og regionale aktører. Fra 2015 er News Øresund en del af Øresundsinstituttet.
Øresundsinstituttet er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, netværksmøder og vores nyhedsbureau News Øresund bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv.
-
Infrastruktur12 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Øresund12 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Svenskerne arbejder længere – den reelle pensionsalder er steget til 66 år
-
Forskning12 måneder ago
Nordisk rapport: Ingen klar sammenhæng mellem valutapolitik og vækstudsving
-
Miljø12 måneder ago
Naturvårdsverket, den svenske forvaltningsmyndighed inden for miljøområdet: Sverige vil ikke nå hverken nationale klimamål eller EU-mål med de nuværende politiske beslutninger
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad