Ugebrev
News Øresunds ugebrev uge 47

Klik her for at læse det danske ugebrev uge 47
Klik her for at læse det svenske ugebrev uge 47
Hovedoverskrifter:
Magdalena Andersson gik af efter bare syv timer som statsminister – Miljöpartiet forlod regeringen
Sveriges Riksdag valgte en ny statsminister onsdag formiddag. Den nye socialdemokratiske partileder Magdalena Andersson fik ikke et flertal imod sig ved afstemningen og blev dermed Sveriges første kvindelige statsminister. Men kort tid efter blev regeringens finanslov stemt ned i Riksdagen, hvilket ledte til at regeringspartneren Miljöpartiet forlod regeringen.
Sveriges socialdemokratiske regering skal styre under en borgerlig finanslov
Samme dag som Magdalena Andersson (S) blev valgt til statsminister var der afstemning om regeringens finanslov. Den blev ikke godkendt af Riksdagen. Det blev i stedet det alternative budgetforslag fra de tre borgerlige partier Moderaterna, Kristdemokraterna og Sverigedemokraterna som fik flest stemmer.
Tredje vaccinedosis anbefales nu til alle svenskere
I onsdags gik den svenske regering ud med en anbefaling om, at alle, der hidtil har modtaget deres to vaccinedoser mod covid-19, bør blive revaccineret med et tredje stik. Den tredje dosis skal tages seks måneder efter den anden injektion. I dag tilbydes alle over 65 år en tredje dosis, og de, der kommer næst i rækken, er personer mellem 50-64 år og dem, der er i medicinske risikogrupper.
Klik her for et gratis abonnement på News Øresunds danske ugebrev
Klik her for et gratis abonnement på News Øresunds svenske ugebrev
News Øresund startede i 2012 som et interregprojekt mellem Øresundsinstituttet, Lunds universitet og Roskilde Universitet med finansiering fra EU og regionale aktører. Fra 2015 er News Øresund en del af Øresundsinstituttet.
Øresundsinstituttet er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, netværksmøder og vores nyhedsbureau News Øresund bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv.
-
Infrastruktur12 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Øresund12 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Svenskerne arbejder længere – den reelle pensionsalder er steget til 66 år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Energi12 måneder ago
Danmark og Sverige indgår aftale om eksport af CO2 til permanent oplagring