Samfund
Norge kompenserer nordiske grænsependlere
Udenlandske arbejdstagere og pendlere, som er bosat i EES-området, men arbejder i Norge, får nu kompensation fra den norske stat for den periode, de ikke har fået lov til at komme til sit arbejde på grund af rejserestriktioner. Da Norge i perioden fra den 29. januar til 1. marts lukkede sin grænse for arbejdspendlere fra Sverige og Finland, var der flere pendlere som hverken fik erstatning eller løn. Dette eftersom regler om lønkompensation, arbejdsløshedsforsikring eller sygedagpenge ikke kan anvendes når pendlerne har et arbejde, samtidig med at løn heller ikke kan udbetales, hvis ikke arbejdet kan udføres hjemmefra.
– Det er virkelig gode nyheder at den norske regering tager ansvar for de pendlere, der er kommet i klemme og som i lang tid er stået uden både løn og erstatning, siger Grænsehindringsrådets norske medlem, Vibeke Hammer Madsen, i en pressemeddelelse.
Ugependlere fra Sverige og Finland samt danske arbejdspendlere må fortsat ikke komme over grænsen til sit arbejde i Norge. (News Øresund)
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige6 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
