Turisme/kultur
Norwegian åbner rute mellem København og Bornholm i juni, juli og august
Flyselskabet Norwegian vil i juni, juli og august flyve mellem Københavns Lufthavn og Bornholms Lufthavn. Det oplyser flyselskabet i en pressemeddelelse. I Folkemøde-ugen har lavprisselskabet sat ekstra kapacitet ind for at imødekomme efterspørgslen. Det første fly vil efter planen afgå fra Københavns Lufthavn onsdag den 15. juni kl. 20:10. En afgang torsdag morgen den 16. juni og to afgange søndag eftermiddag den 19. juni er indtil videre sat til salg, oplyser Norwegian til News Øresund.
Efter Folkemøde-ugen, der foregår fra den 15.-19. juni, flyves ruten fra den 23. juni henholdsvis tirsdag, torsdag og søndag indtil den 14. august. Flyturen tager ca. 35 minutter, og prisen for en enkeltbillet koster fra 299 DKK.
Det er ikke første gang, at Norwegian flyver mellem Københavns Lufthavn og Bornholms Lufthavn. Med ruten ønsker flyselskabet også at gøre det nemmere for bornholmere at rejse ud i Europa via Københavns Lufthavn samt gøre det lettere for udenlandske turister at komme til og fra øen i sommermånederne. Norwegian flyver i dag mellem København og Aalborg på det danske indenrigsnet. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
