Turisme/kultur
Nu rapporterer danske medier om billig svensk krone – godt for turister, hårdt for dansk eksport
Både Berlingske og Jyllands-posten tipser nu deres læsere om Sverige. Rejser og shopping er billige i Sverige, efter at den svenske krone er svækket markant i de senere år. Restaurantbesøg, købmandsforretninger og vin på Systembolaget er nogle af de anbefalinger, som magasinerne giver deres læsere. For den danske industri nævnes den svage svenske krone imidlertid som et problem.
– Danske eksportører til Sverige er presset af en bred vifte af omstændigheder, som svækker kronen til niveauer, som langsomt nærmer sig ekstremerne fra finanskrisen, siger Jan Bylov, valutastrateg ved Jyske Bank, til Jyllands-Posten. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
