Okategoriserade
Ny filmfond skal tiltrække internationale produktioner til Østdanmark
Tre kommuner med København i spidsen etablerer Den Østdanske Filmfond. Målet er at tiltrække flere film- og tv-produktioner til de østdanske kommuner.
De tre kommuner, der satser på øget filmproduktion, er hovedstaden København, Vordingborg på Sydsjælland og Guldborgsund på Lolland. Med initiativet håber man på flere arbejdspladser inden for filmbranchen og øget international synlighed for regionen.
– Med den nye filmfond får Østdanmark et markant løft på filmområdet. Jeg ser frem til at byde endnu flere internationale produktioner velkommen til København, Sjælland og de sydlige øer, siger Mia Nyegaard, Københavns kultur- og fritidsborgmester, i pressemeddelelsen.
For 2026 er der 39,8 millioner kroner i fonden, hvoraf cirka en tredjedel kommer fra kommunerne, mens resten er statslig støtte.
Bag initiativet står Copenhagen Capacity, en offentlig organisation, der arbejder for øget vækst i Østdanmark.
(News Øresund)
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked8 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked7 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Danmark7 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier

