Okategoriserade
Ny metode kan mangedobble coronaprøver i Skåne
Forskere ved Lunds Universitet og Region Skåne har udviklet en metode til at fremstille en vigtig del af virustests, der påviser coronarinfektion. Da Region Skåne nu ikke behøver at konkurrere med alle andre på verdensmarkedet, der ønsker at købe dette – såkaldte reagens, en kemisk ingrediens, der giver udslag på coronavirus – øger testkapaciteten. I fremtiden vil det være muligt at analysere 2.000 test om dagen, skriver Sydsvenskan. Målet er at teste sundhedsansatte med mindre sygdomssymptomer, som måske kan vende tilbage til arbejde, hvis testen viser, at de ikke har covid-19. Region Skåne er dog stadig nødt til at købe testpinde til prøverne, men et ladning skulle være på vej fra Kina, siger regionens driftsleder ved Klinisk mikrobiologi for Sydsvenskan. (Nyheder Øresund)
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi10 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Arbejdsmarked3 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Danmark12 måneder agoMette Frederiksen inviterede nordiske statsledere på middag – og tog på lynrejse i Europa
-
Infrastruktur11 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
