Kultur
Ny nordisk tænketank om tech-industriens påvirkning på den offentlige debat
Tretten tech-eksperter fra de nordiske lande skal, som medlemmer i en ny tænketank, granske tech-giganternes indflydelse på demokratiet i Norden. Det er de nordiske kulturministre, der har nedsat tænketanken, og de håber dermed at kunne indsamle viden fra alle de nordiske lande om digitaliseringen af den offentlige debat og de store tech-virksomheders påvirkning på denne.
– I Norden er vi meget digitaliserede samtidig med, at vi alle deler en sund kritisk tilgang til teknologiens påvirkning af vores samfund. Derfor er en nordisk tech-tænketank et oplagt greb til at få mere viden om, hvordan og i hvor høj grad eksempelvis algoritmer påvirker os og demokratiet, og hvad vi kan gøre politisk for at få mere demokratisk indflydelse på udviklingen, siger den danske kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i en pressemeddelelse.
Det er det danske Kulturministerium, som skal lede og koordinere tænketankens arbejde, som skal resultere i konkrete initiativer for at møde udfordringerne for den digitale offentlige debat. (News Øresund)
-
Danmark12 måneder agoFælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science11 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark8 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Infrastruktur11 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Infrastruktur11 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Politik8 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund8 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
