Life Science
Ny undersøgelse: 8 ud af 10 små og mellemstore life science-selskaber i Sverige forventer at rekruttere mere arbejdskraft
Optimismen omkring behovet for flere ny ansættelser er udbredt i life science-industrien i Sverige, ifølge en ny analyse foretaget af brancheforeningen SwedenBIO. 80 procent af adspurgte virksomheder planlægger at rekruttere flere kompetencer i det kommende år.
80 procent af små og mellemstore life science-selskaber i Sverige forventer at øge antallet af medarbejdere eller konsulenter i det kommende år. 46 procent forventer at øge personalestyrken med både fastansatte medarbejdere og konsulenter. Det viser en ny analyse, The Swedish Drug Discovery and Development Pipeline 2020, foretaget af brancheorganisationen SwedenBIO.
Dermed er der en stærkere fremtidstro i svensk life science-industri nu til forskel for et år siden, bemærker SwedenBIO, der blandt andet bygger resultaterne på 127 svar leveret via spørgeskema.
Resultaterne kan sættes i relation til en rapport gjort af Øresundsinstituttet i november om life science-branchen i Skåne, hvor 60 procent af 126 adspurgte life science-selskaber i Skåne på tværs af delbrancher og virksomhedsstørrelse forventer at blive flere ansatte i det kommende år.
Den nye analyse fra SwedenBIO viser desuden, at 59 procent af nystartede svenske life science-selskaber er spinouts fra sundheds- og universitetssektoren, hvor vigtige aktører blandt andre er Lunds universitet, Karolinska Institutet og Uppsala universitet. (News Øresund)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2020 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund3 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige2 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv2 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark2 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
