Samfund
Øresunddirekt i Danmark får støtte til 2024

Aktiviteterne i Øresunddirekt Danmark, som driver informationstjenestens hjemmesider, kan fortsætte også næste år, og de to medarbejdere bliver. Det skyldes, at Tårnby og Københavns kommuner vil fortsætte med at yde et økonomisk bidrag også i 2024 – men det langsigtede problem med at finansiere driften består.
Den danske del af Øresunddirekt, som udvikler og administrerer informationstjenestens hjemmesider, har i mange år haft problemer med at skaffe finansiering. Dette i modsætning til den uafhængige svenske del, som er et svensk myndighedssamarbejde med et besøgskontor i Malmø. Siden 2011 er antallet af medarbejdere på Øresunddirekt i Danmark faldet fra fem til to, mens omsætningen er faldet fra fire til 2,2 millioner kroner i 2023.
Det så ud til at den midlertidige finansiering fra Københavns og Tårnby Kommuner ville ophøre til næste år, hvilket ville reducere indtægterne yderligere til 1,5 millioner svenske kroner. Men kommunerne har nu besluttet at fortsætte med at bidrage i endnu et år. Reduktionen i indtægter i tidligere år skyldes til dels, at Erhvervsministeriet og Region Hovedstaden er ophørt med at bidrage med penge, hvilket til dels skyldes erhvervsfremmeloven, der blev indført i 2019.
Fra 2025 og frem forventes kun Region Skåne, Nordisk Ministerråd og det svenske Skatteverket at bidrage. Det politiske samarbejde Greater Copenhagen udlåner sit organisationsnummer, fungerer som arbejdsgiver og udlejer lokaler til Øresunddirekts danske aktiviteter, men er ikke med til at finansiere aktiviteterne.
For at finde en langsigtet løsning på finansiering og organisering i Danmark har konsulentfirmaet Sweco gennemført en undersøgelse, men ifølge Øresunddirekt er der kun dukket relativt få nye muligheder op. Ifølge Ylva Hansson, ansvarlig for Øresunddirekt Danmark, er det næste skridt at søge om tilskud fra danske myndigheder (News Øresund)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Danmark12 måneder ago
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Danmark12 måneder ago
Endnu en dansk færgerute bliver svenskejet – Gotlandsbolaget køber ruten København-Oslo af DFDS
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften