Erhverv
Øresundsbroens 25-års jubilæum i fokus, da svensk CEO-netværk mødtes i København
Da det sydsvenske CEO-netværk Friends of Executive samlede 170 personer i en af de store sale på Hotel D’Angleterre i København, var Øresundsbroens forestående 25-års jubilæum i centrum. Linus Eriksson, administrerende direktør for Øresundsbro Konsortiet, understregede, at den svage svenske kronekurs giver svenske virksomheder en konkurrencefordel i Danmark. Lidt senere sagde Sveriges ambassadør i Danmark, Hans Wallmark, at svenske virksomheder nogle gange kigger for langt ud i verden og ikke indser, at nogle af landets største eksportmarkeder ligger i Tyskland, Danmark og de andre nordiske lande. Friends of Executives’ CEO og grundlægger Jimmy Oldén tog talerne på ordet og fortalte News Øresund, at de planlægger flere møder i Danmark i fremtiden.
(News Øresund)
-
Øresund12 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark12 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked7 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige


