Samfund
Øresundsdebat uge 11: Skandinavisk samarbejde giver mere grøn strøm og dansk bekymring for svensk forbud mod koranafbrænding

Skandinavisk samarbejde kan give mere grøn strøm. Svenske statistikker viser den laveste overdødelighed under pandemien; men der sættes spørgsmålstegn ved metoden. Dansk bekymring for ytringsfriheden, hvis svensk politis forbud mod koranafbrænding breder sig til Danmark. Det er nogle af overskrifterne fra den seneste Øresundsdebat. News Øresund følger og samler løbende aktuelle debatartikler og kronikker samt dybdegående reportager og interviews med fokus på Øresundsregionen, Danmark og Sverige.
Altinget Sverige 10. marts 2023: Ørsted: Der er gyldne muligheder i en fælles skandinavisk energifremtid
”Sverige, Danmark og Norge har i de kommende årtier en fælles mulighed for at producere store mængder pålidelig og konkurrencedygtig grøn strøm. Men det forudsætter, at landene er klar til at lære af hinanden og øge samarbejdet.” Det skriver Ørsteds landechef for Sverige og Norge, Sebastian Hald Buhl, og landechef for Danmark, Søren Scherfig, i et debatindlæg i Altinget.
Berlingske 11. marts 2023: Næsten alt peger på, at Danmark klarede coronapandemien bedst – men svenskerne siger noget ganske andet
Ifølge tal fra det svenske statistikbureau SCB havde Sverige den laveste overdødelighed under coronapandemien. Men svenskernes analyse er “metodisk tåbelig”, siger en dansk ekspert til Berlingske.
Svenska Dagbladet 25. februar 2023: Sveriges overdødelighed en af de laveste i Europa
“Danmark og Finland havde højere overdødelighed end Sverige i pandemiens første to år, viser nye beregninger fra SCB. Sverige har den tredjelaveste overdødelighed i Norden og en af de laveste i Europa, skriver Svenska Dagbladet. Billedet står i kontrast til, at Sverige i begyndelsen af pandemien kom i fokus på grund af høje dødstal.
Berlingske 4. marts 2023: Et nyt svensk forbud må ikke brede sig til Danmark
I en leder mener Berlingske, at svensk politi gradbøjer ytringsfriheden af frygt for terrortrusler og politisk pres fra Tyrkiet, når de har indført et forbud mod demonstrationer, hvor Koranen afbrændes. Sagen skal nu ifølge DN prøves ved svensk domstol. Berlingskes leder peger på forlydender fra 24syv om, at den dansk-svenske provokatør Rasmus Paludan kan miste sin PET-livvagtbeskyttelse, hvis han fortsætter med at demonstrere uden for den tyrkiske ambassade og moské i København. Lederen advarer mod dette og argumenterer for, at løsningen ikke er at acceptere, at Koranen kan være en juridisk undtagelse eller at forbyde bogafbrændinger, men i stedet at stå ved ytringsfriheden som en demokratisk hjørnesten.
(News Øresund)
-
Danmark7 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme9 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Erhverv11 måneder ago
Saab vil bygge den næste generation af kampfly
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske og danske investeringer vil give Karlskrona 5.000 nye arbejdspladser frem mod 2030
-
Øresund11 måneder ago
Flere pendler i bil over Øresundsbroen
-
Interviews7 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Danmark10 måneder ago
Uden indvandring eller en stigning i fødselstallet vil Danmarks befolkning falde kraftigt
-
Danmark11 måneder ago
Dansk politi udstationeret i Stockholm og svensk i København efter svenske skyderier i Danmark