Life Science
Oplægsholdere på klimatopmøde: Erkend at den grønne omstilling koster penge
Mens life science-industrien støtter den politiske ambition om 70 procent CO2-reduktion, opfordrede flere interessenter fra branchen på et klimatopmøde onsdag på Christiansborg samtidig til, at politikerne taler mere om de svære valg ved den grønne omstilling.
– Virkeligheden melder sig, lød det fra Connie Hedegaard, der er formand i den grønne tænketank Concito med henvisning til, hvorfor det netop er nu, at klimadagsordenen tager opmærksomheden på verdensplan.
Men øjenåbneren bør også for alvor få danske politikere til at forholde sig til, at den grønne omstilling bliver dyr.
– Jeg mener, at det er helt vanvittigt, at politikerne står og siger til den danske befolkning, at den grønne omstilling hverken må koste erhvervslivet eller borgerne noget. Den må ikke koste nogen noget. Men folk er jo ikke idioter, sagde den tidligere klimaminister for Det Konservative Folkeparti fra talerstolen.
Udmeldingen fik opbakning fra blandt andre Novo Nordisks administrerende direktør, Lars Fruergaard Jørgensen, der er formand for et af regeringens 13 såkaldte klimapartnerskaber. Fruergaard er overbevist om, at målet om 70 procent kan nås inden 2030, men fremhævede det paradoksale i, at regelværk fx hæmmer store mængder overskudsvarme fra fabriksanlægget i Kalundborg i at blive genbrugt.
Mens Novo Nordisk i april meddelte, at de når 2020-målet om udelukkende at bruge elektricitet fra vedvarende energikilder på alle selskabets fabrikker, så slog Fruergaard på, at de som branche har en stor opgave foran sig i forhold til at sætte krav til de mange underleverandører og dermed påvirke forsyningskæden i en mere grøn retning – ikke bare i Danmark, men også i udlandet.
Netop grønne krav til underleverandører kan give stor ”impact”, betonede erhvervsminister Simon Kollerup (S) også. Pia Olsen Dyhr (SF) sagde, at life science-branchen har en nøglerolle i den grønne omstilling, hvilket for nylig blev understøttet i en britisk opgørelse, hvor Chr. Hansen, Novozymes og Novo Nordisk rangerer blandt de 100 mest bæredygtige virksomheder i verden.
Bedre genanvendelse af plastik inden for medicinsk udstyr, en mere klimavenlig indkøbspolitik i det offentlige, en mere fokuseret erhvervsfremmeindsats og en mindre aktieindkomstbeskatning var også redskaber, der blev diskuteret for at fremme grøn innovation.
Klimatopmødet for life science-industrien var arrangeret af Lægemiddelindustriforeningen (Lif) og Medicoindustrien. Den 16. marts 2020 kommer life science-branchen og de andre nøgleindustrier med deres forslag til 70 procent-målsætningen. (News Øresund – Kristoffer Dahl)
NEWS ØRESUND er et resultat af et udviklingsprojekt med Interregfinansiering, som blev gennemført i samarbejde mellem Roskilde Universitet, Lunds universitet og Øresundsinstituttet. Siden 2015 fortsætter udviklingen af News Øresund som en del af Øresundsinstituttet. I 2019-2020 forstærker News Øresund den uafhængige dækning af regionens life science-cluster gennem Øresundsinstituttets engagement i Interregprojektet GC life science analysis initiative
ØRESUNDSINSTITUTTET er et uafhængigt dansk-svensk videncenter, der gennem analyser, fakta, konferencer og medievirksomhed bidrager til et øget kendskab om udviklingen i regionen. Virksomheden drives uden henblik på at skabe et overskud og med finansiering fra godt 100 medlemmer fra stat, regioner, kommuner, universiteter og det private erhvervsliv i Danmark og Sverige.
Nyhederne fra News Øresund kan frit gengives, hvis News Øresund angives som kilde.
Kontakt os: redaktion (at) newsoresund.org
Mere info: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.org
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
