Energi
Orkla bygger nyt fossilfrit energianlæg ved sin fabrik i Eslöv
Fødevarevirksomheden Orkla Foods Sverige arbejder på at gøre sin produktion fossilfri. Virksomhedens anlæg i Kumla uden for Örebro er allerede ombygget, og nu er turen kommet til fabrikken i Eslöv. Det nye energianlæg forventes at stå færdigt i 2025.
På Orklas fabrik i Eslöv arbejder 450 medarbejdere med produktion af blandt andet færdigretter, vegansk mad og grøntsager. Investeringen i et nyt fossilfrit energianlæg på Eslöv-anlægget forventes at reducere Orklas kuldioxidemissioner med 15.000 tons om året, oplyser selskabet.
– Omstillingen til vedvarende energi koster, men er ekstremt central, hvis vi skal nå vores klimamål. Vi lever i et kritisk årti for klimaet, og med investeringen tager vi yderligere skridt til at reducere vores eget og vore produkters klimaaftryk, siger Henrik Julin, administrerende direktør for Orkla Foods Sverige, i en pressemeddelelse.
Orklas anlæg i Eslöv producerer 58.000 tons mad hvert år og er ifølge virksomheden en af Sveriges største fødevarefabrikker. Orkla samarbejder med det kommunalt ejede energiselskab Kraftringen om at designe energianlægget. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
