Sverige
Over 1.000 svenske børnehaver kan blive tvunget til at lukke på grund af færre børnefødsler, ifølge SKR
Mere end 1.000 børnehaver i Sverige, vil forsvinde frem til 2027. Det siger SKR’s cheføkonom Annika Wallenskog i et interview med DN. Årsagen er, at antallet af børn i førskolealderen forventes at falde kraftigt, selv i storbykommunerne. I første halvår blev der født 50.500 børn i Sverige, hvilket var det laveste i 20 år. Selv om mange vil ændrer deres fødselsrate, vil børnehaverne stadig skulle lukkes på sigt, mener Wallenskog.
– Lige nu burde vi have et babyboom på verdensplan, fordi dem, der selv kom til verden i 90’erne, nu er i den fødedygtige alder. De er mange; i modsætning til den gruppe, der blev født efter dem, som er ret lille. Så selvom fødselsraten per kvinde stiger lidt i den gruppe, er der ikke nok kvinder i den fødedygtige alder til at kompensere for det, siger hun til DN.
Ifølge Wallenskog tænker mange kommuner stadig på fortsat befolkningstilvækst og har planer om nybyggeri af både boliger, børnehaver og skoler – planer, der ifølge Wallenskog nødvendigvis skal skrottes. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
