Norden
Flere danskere bliver svenskere


I den første måned med mulighed for danskere at få dobbelt statsborgerskab har over 200 danskere søgt om svensk statsborgerskab via Länsstyrelsen i Skåne. Foto: News Øresund
Siden det 1. september, hvor den nye lov som tillader dobbelt statsborgerskab i Danmark trådte i kraft, har over 200 danskere i Skåne søgt om svensk statsborgerskab.
”Vi kan helt klart mærke at loven er ændret i Danmark. Det kommer nye ansøgninger hele tiden. Det er en markant forskel.” siger Daniel Johannesson, sagsbehandler på Länsstyrelsen i Skåne til News Øresund.
I august fik Länsstyrelsen 37 ansøgninger fra nordiske statsborgere i Skåne og i september kom der 247. Mere end 200 af dem var fra danskere, bedømmer Daniel Johannesson, men Länsstyrelsen laver ikke en nøjagtig opgørelse opdelt på nationalitet.
Det er lettere for nordiske statsborgere at blive svensk statsborger end det er for andre nationaliteter og ansøgningerne behandles af Länsstyrelsen i stedet for Migrationsverket. Hvis en nordisk statsborger har boet i Sverige i mindst fem år og ikke har været frihedsberøvet i den periode, kan det svenske statsborgerskab fås gennem en enkel procedure, ”anmälan om svensk medborgerskap”, hvor en blanket og personbevis indsendes og snart derefter godkendes. Det er muligt at søge om svensk statsborgerskab for nordiske statsborgere allerede efter to år i Sverige, men så gælder den almindelige ansøgningsprocedure. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur12 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur12 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø