Erhverv
Petter Stordalen åbner to hoteller i Skåne
Petter Stordalens hotelkoncern Nordic Choice er hårdt ramt af coronapandemien, men vælger nu at åbne to hoteller i Skåne i begyndelsen af året. Den 12. februar åbner det nye Clarion Hotel Sea U på kajen i Helsingborg, som bliver byens største hotel med 250 værelser og en konferencesal til 1.250 personer. På samme tid rapporterer Sydsvenskan, at Nordic Choice genåbner Quality Hotel The Mill i Malmø, som blev lukket sidste år efter lidt over et års drift på grund af coronapandemien. Først åbner hotellet kun visse etager og har kun restauranten åben for morgenmadsgæster. Dermed kan arbejdsstyrken holdes nede på otte personer mod ca. tyve under normal drift. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
