Erhverv
Petter Stordalen åbner to hoteller i Skåne
Petter Stordalens hotelkoncern Nordic Choice er hårdt ramt af coronapandemien, men vælger nu at åbne to hoteller i Skåne i begyndelsen af året. Den 12. februar åbner det nye Clarion Hotel Sea U på kajen i Helsingborg, som bliver byens største hotel med 250 værelser og en konferencesal til 1.250 personer. På samme tid rapporterer Sydsvenskan, at Nordic Choice genåbner Quality Hotel The Mill i Malmø, som blev lukket sidste år efter lidt over et års drift på grund af coronapandemien. Først åbner hotellet kun visse etager og har kun restauranten åben for morgenmadsgæster. Dermed kan arbejdsstyrken holdes nede på otte personer mod ca. tyve under normal drift. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
