Danmark
Regeringen vil have årligt Øresundstopmøde

Når Øresundsregionens politikere mødtes den 6. november forrige år talte Økonomi- og Indenrigsminister Morten Østergaard (stående på billedet) om den danske hovedstadsstrategi. På tirsdagen blev strategien præsenteret i sin helhed og et forslag er at skabe et årligt politisk topmøde under ledelse af Erhvervs- og Vækstminister Henrik Sass Larsen. Foto: News Øresund.
Danske og svenske ministre og politikere fra regioner og kommuner vil mødes på et nyt årligt Øresundstopmøde. Det foreslås i den nye hovedstadsstrategi som den danske regering fremlagde tirsdag og som også fremhæver det danske Greater Copenhagen-samarbejde og planerne om at få Skåne inddraget.
København er en lille hovedstad og har behov for at vokse gennem et øget samarbejde over Øresund til Skåne for at blive en stærkere global region og for at kunne følge med Stockholm og Hamborg som vækstregion. Den danske regering understreger, at væksten (BNP) i Region Hovedstaden kun var 1,9 procent per år i perioden 2006-2011, mens Stockholm havde en årlig vækst på 3,3 procent.
Den nye hovedstadsstrategi som regeringen fremlagde tirsdag under navnet ”Hovedstaden – en metropol i vækst” omfatter i alt 32 forskellige initiativer til at skabe en øget vækst i Hovedstadsregionen. På mange punkter handler det om et forbedret samarbejde mellem stat, regioner og kommuner. Men på en række punkter nævnes også forskellige forslag til et forbedret samarbejde over Øresund.
TOPMØDE OM ØRESUND. Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) lover i hovedstadsstrategien, at han vil indkalde til et årlige Øresundstopmøde med danske og svenske ministerkolleger samt politikere fra regioner og kommuner på begge sider af Øresund.
FORTSAT FINANSIERING TIL ØRESUNDDIREKT. Den statslige støtte til informationstjenesten Øresunddirekt skal fortsætte. Hovedstadsstrategien understreger betydningen af fortsat at give information til pendlere og virksomheder, der er aktive på tværs af grænsen.
ØGET ARBEJDE MOD GRÆNSEHINDRINGER. Regeringen vil opprioritere arbejdet med at fjerne grænsehindringer. En nyhed er, at grænsehindringer skal være med på alle ministerrådsmøder som Nordisk Ministerråd afholder under det danske formandskab i 2015.
MERE ØRESUNDSSAMARBEJDE MELLEM UNIVERSITETERNE. Videninstitutioner i Øresundsregionen opfordres til øget samarbejde. Et forslag er at synliggøre kursustilbud på universiteterne i begge lande eller at skabe en fælles markedsføring mod visse grupper af studerende.
DANSK ESS-STRATEGI. Med fokus på forskningens udviklingsbehov vil regeringen skabe en national ESS-strategi for at øge udnyttelsen af det danske medejerskab i det kommende forskningsanlæg i Lund med datacenter i København.
LØSNING FOR UDENLANDSKE ESS-ANSATTE. I øjeblikket kan forskere fra lande uden for EU ikke bosætte sig i København og arbejde på ESS i Lund. I hovedstadsstrategien understreger regeringen at der arbejdes på at løse problemet.
ØGET SAMARBEJDE MELLEM DANSKE OG SVENSKE KLYNGER. Samtidig som Medicon Valley Alliance kæmper for at overleve, vil regeringen iværksætte et arbejde for at styrke samarbejdet mellem forskellige klynger på Sjælland og i Skåne for at styrke regionens erhvervsliv. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
