Sverige
Region Skåne har overskud – trods store tab inden for sygeplejen

Et totalt overskud på 103 millioner svenske kroner, en sygepleje der går i minus med 782 millioner svenske kroner, og at Skånetrafikens rejsende bliver flere for attende år i træk. Det viser Region Skånes årsregnskab for 2016.
Til trods for at omkostningerne til sygepleje blev 782 millioner dyrere end budgetteret, viser skånske Region Skåne et overskud på 103 millioner svenske kroner i 2016, hvilket modsvarer 0,3 procent af regionens samlede indtægter.
Selvom der er overskud, nås de finansielle mål dog ikke for 2016, da man havde budgetteret med et overskud på 352 millioner svenske kroner, hvilket kan sammenlignes med Region Skånes totale omsætning på 41,8 milliarder svenske kroner i 2015.
Trods høje omkostninger på ID-kontroller og udbygning af kollektivtrafikken viser Skånetrafiken, som indgår i Region Skåne, et positivt resultat og antallet af rejsende som rejser kollektivt er øget for attende år i træk. Skånetrafikken driver regional og lokal busstrafik samt regional togtrafik med Pågatåg og Øresundstog.
En årsag til at Region Skåne har kunnet vise et overskud, trods de uventede høje omkostninger til sygeplejen, er at skattegrundlaget er vokset som følge af højere beskæftigelse. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur12 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur12 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø
-
Samfund12 måneder ago
Konjunkturen i Øresundsregionen: Dansk BNP falder i første kvartal – boligbyggeriet i Sverige steg i første kvartal
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af svenske sygeplejersker kan gå i strejke den 4. juni – ønsker kortere arbejdstid