Okategoriserade
Region Skåne kan forvente en erstatning fra staten for ID-kontrollerne – hvis EU siger OK
Region Skåne kan regne med at få erstatning for de ekstra omkostninger i forbindelse med ID-kontrollerne på rejserne med Øresundstoget fra Danmark til Sverige. Men kun hvis EU siger ja. Det skriver infrastrukturminister Anna Johansson i et brev.
”I forårets tillægsbevillingslov angiver regeringen at et rimeligt udgangspunkt er at transportfirmaerne bør få kompensation for de øgede omkostninger som følge at ID-kontroller. Der arbejdes nu på at fremlægge et forslag til en bestemmelse som regulerer formerne for udbetaling af kompensation til transportfirmaerne og regeringen undersøger samtidig mulighederne for at indføre en sådan kompensation i forhold til EU’s statsstøtteregler” skriver infrastrukturminister Anna Johansson (S) i et brev til Region Skånes ordfører Henrik Fritzon (S).
Region Skåne har krævet mindst seks millioner per måned for den periode ID-kontrollerne er i kraft. Det svarer til 72 millioner på årsbasis og er beregnet ud fra omkostningen til kontrollanter og andre meromkostninger. Pengene kan dog ikke udbetales før EU-kommisionen i Bruxelles har givet sin formelle godkendelse.

Region Skåne kan regne med at få erstatning for de ekstra omkostninger i forbindelse med ID-kontrollerne på rejserne med Øresundstoget fra Danmark til Sverige. Men kun hvis EU siger ja. Det skriver infrastrukturminister Anna Johansson i et brev. ”I forårets tillægsbevillingslov angiver regeringen at et rimeligt udgangspunkt er at transportfirmaerne bør få kompensation for de øgede omkostninger som følge at ID-kontroller. Der arbejdes nu på at fremlægge et forslag til en bestemmelse som regulerer formerne for udbetaling af kompensation til transportfirmaerne og regeringen undersøger samtidig mulighederne for at indføre en sådan kompensation i forhold til EU’s statsstøtteregler” skriver infrastrukturminister Anna Johansson (S) i et brev til Region Skånes ordfører Henrik Fritzon (S). Region Skåne har krævet mindst seks millioner per måned for den periode ID-kontrollerne er i kraft. Det svarer til 72 millioner på årsbasis og er beregnet ud fra omkostningen til kontrollanter og andre meromkostninger. Pengene kan dog ikke udbetales før EU-kommisionen i Bruxelles har givet sin formelle godkendelse. Trafikken med Øresundstogene påvirkes dels af den indre grænsekontrol ved Hyllie station hvor togene fra Danmark står stille imens grænsepolitiet kontrollerer pas og ID, og dels af ID-kontrollen som DSB og Skånetrafiken siden den 4. januar i år skal gennemføre på togstationen i Kastrup Lufthavn, hvor passagererne må stå af togene og gå igennem ID-kontrollen inden de kan hoppe på toget på den videre rejse over Øresundsbroen mod Sverige. (News Øresund)
Trafikken med Øresundstogene påvirkes dels af den indre grænsekontrol ved Hyllie station hvor togene fra Danmark står stille imens grænsepolitiet kontrollerer pas og ID, og dels af ID-kontrollen som DSB og Skånetrafiken siden den 4. januar i år skal gennemføre på togstationen i Kastrup Lufthavn, hvor passagererne må stå af togene og gå igennem ID-kontrollen inden de kan hoppe på toget på den videre rejse over Øresundsbroen mod Sverige. (News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
