Danmark
Rekord mange besøgende i København under årets krydstogtssæson

En anledning til at rekord mange krydstogtspassagerer besøgte København under årets krydstogtssæson er at fartøjerne bliver større og større. Foto: News Øresund
Årets krydstogtssæson i København slog rekord da over 850.000 passagerer ankom fordelt på 325 anløb. Men Copenhagen Malmö Port håber på endnu flere passagerer de kommende år da en ny større terminal bygges i København og krydstogtstrafikken i Visby bliver en del af den svensk-danske havneoperatør til foråret.
En anledning til at rekord mange krydstogtspassagerer besøgte København under årets krydstogtssæson er at fartøjerne bliver større og større.
– Forrige sæson tog vi imod 15 store fartøjer med cirka 4.000 passagerer. I år er antallet mangedoblet takket være modtagelsen af 55 af denne slags fartøjer. På trods af de mange flere passagerer er det lykkes os at bevare vores høje service og kvalitetsniveau., siger Arnt Møller Pedersen, COO Cruise & Ferries, Copenhagen Malmö Port AB, i en pressemeddelelse.
Årets 325 anløb bestod af 72 forskellige fartøjer fra 36 forskellige rederier. De kommende år håber man på endnu flere besøgende, da yderligere en terminal bygges i København og en ny krydstogtsterminal i Visby, som skal drives af CMP, bliver klar i april 2018. Desuden har havnen i Malmø fået grønt lys til at tage større krydstogtsfartøjer og næste år regner man med ni anløb og 10.000 krydstogtsgæster i Malmø. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked7 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
