Turisme/kultur
Rekordfå overnatninger på den anden side af Øresund i første halvår
I løbet af årets første seks måneder var der knapt 23.500 danske overnatninger i Skåne, hvilket kan sammenlignes med cirka 124.000 i samme periode af 2019, ifølge statistik fra SCB/Tillväxtverket. Det svarer til et fald på 81 procent. Der har heller ikke været mange svenske overnatninger på den danske side af Øresund ifølge tal fra Danmarks Statistik. I Region Hovedstaden og Region Sjælland var det samlet set cirka 36.800 svenske overnatninger i løbet af det første halvår af 2021. Det kan sammenlignes med 396.000 i samme periode i 2019, et fald på 91 procent. Også sammenlignet med første halvår 2020 var der færre svenske overnatninger i Danmark og danske overnatninger i Skåne. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
