Erhverv
Russiske skibe fortsætter med at anløbe havne i Nordsjælland – Øresundstraktaten giver ret til fri passage og til at anløbe havne
Da Øresundstraktaten blev underskrevet i 1857, betalte flere lande, herunder Rusland, i alt 30,5 millioner danske rigsdaler til Danmark for at afskaffe Øresundstolden og skabe fri passage ind og ud af Østersøen via både Øresund og Bælterne. Traktaten giver også forbipasserende skibe ret til at anløbe havne, ved behov. Nu er traktaten ved at blive en del af storpolitikken omkring den russiske krig i Ukraine.
Ved indsejlingen til Roskilde Fjorden i Nordsjælland ligger havnebyen Frederiksværk med stålvalseværket NLMK DanSteel, der er ejet af den russiske oligark Vladimir Lisin. Ifølge TV2/Lorry har det vakt opmærksomhed, at trafikken med russiske skibe til Frederiksværk fortsætter som sædvanlig. På et år har havnebyen normalt 170 besøg af russiske skibe. Ifølge danwatch.dk har NLMK DansSteel en omsætning på 2,3 milliarder kroner og leverer bl.a. stålplader til opførelsen af Femern Bælt-tunnelen. Råmaterialet skulle komme fra NLMK Groups fabrik 500 km syd for Moskva. Ifølge TV2/Lorry er det vanskeligt for myndighederne at stoppe de russiske skibes anløb på grund af flere aftaler, herunder Øresundstraktaten (også kaldet Københavnstraktaten) fra 1857. Ifølge TV2/Lorry er Transportministeriet og Udenrigsministeriet ved at undersøge, om det er muligt at forhindre de russiske skibe i at anløbe danske havne på trods af traktaten.
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked5 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
