Infrastruktur
S vil bruge Femern fabrik til at støbe tunnelelementer til Kattegat-forbindelsen

En fast forbindelse over Kattegat, der forbinder Sjælland og Nordjylland på højde med Danmarks næststørste by, Aarhus, er i nu ved at blive undersøgt. Socialdemokratenes ordfører på transportspørgsmål, Thomas Jensen, siger, at tunnelelementerne til en sådan forbindelse bør støbes på fabrikken i Rødbyhavn, der vil blive bygget i 2021, og hvor tunnelelementerne til Femern-tunnelen skal produceres.
En undersøgelse af en fremtidig forbindelse over Kattegat, der krydser øen Samsø, afsluttes inden udgangen af 2021. Både en vejforbindelse og en kombineret vej- og jernbaneforbindelse undersøges, efter at den tidligere borgerlige VLAK-regering gik ind for det første alternativ, og den nuværende socialdemokratiske regering bakkede det andet. Socialdemokraterne vil nu drage fordel af den store tunnelelementfabrik i Rødbyhavn, der skal bygges i begyndelsen af næste år, hvor elementerne til den 18 km lange nedsænkede tunnel over Femern Bælt vil blive fremstillet. Det sagde partiets ordfører på transportspørgsmål på et debatmøde om den fremtidige infrastruktur på Christiansborg i sidste uge.
– Bliver vi enige om Kattegat-forbindelsen, så kan jeg godt løfte sløret for, at det først er noget, vi kan lave, når vi er færdige med Femern. Det vil sige efter 2028-29, siger Thomas Jensen, ifølge Licitationen.
Tanken er, at elementerne i så fald kan fremstilles i Rødbyhavn og derefter transporteres med båd gennem Storebælt til stedet for Kattegat-forbindelsen og forankres der til havbunden. Partierne i Folketinget har endnu ikke besluttet spørgsmålet om en mulig forbindelse over Kattegat, som forventes at forkorte rejsetiden i bil mellem København og Århus med 80 minutter. Den igangværende forundersøgelse vil undersøge fordele og ulemper ved en respektivt vej- og vej- og jernbaneforbindelse, mulige ruter, trafikanalyse og analyse af socioøkonomiske og miljømæssige effekter. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur12 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet