Samfund
Samarbejdet i Grænsecenter Øresund udvidet med flere svenske repræsentanter
Det dansk-svenske politisamarbejde i Grænsecenter Øresund, som blev etableret i april 2020, er blevet udvidet med en repræsentant fra den svenske Kustbevakning. Dermed er svensk politi, told og kystvagt repræsenteret på Grænsecenter Øresund i Kastrup. Under coronapandemien har de svenske medarbejdere dog ikke været fysisk på centret, men fra september er de på plads igen.
– Vores samarbejde er naturligvis fortsat under nedlukningen, men samarbejde er nu engang både smidigere og mere effektivt, når samarbejdspartnerne kender hinanden og sidder dør om dør.
Samarbejdet er til stor gavn for Grænsecenter Øresunds arbejde, men også for andre enheder i dansk politi, som har samarbejde med svenske myndigheder, og som hermed har en mere direkte adgang, og jeg ved, at der også fra svensk side er stor tilfredshed med samarbejdet, siger Henrik Andersen, politiinspektør og centerchef for Grænsecenter Øresund.
I løbet af 2021 har samarbejdet efterforsket flere narkotikasager, som blandt andet ledte til at politiet kunne lokalisere mere end 200 kilo sprængstof i et haveskur på Amager. Flere projekter er nu i gang for at indhente ny viden om den grænseoverskridende organiserede kriminalitet mellem Danmark og Sverige. (News Øresund)
-
Øresund12 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark12 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked7 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige


