Infrastruktur
Selskab bag lyntoget Arlanda Express køber nye tog til 2,75 milliarder danske kroner
Selskabet A-Train, der driver og ejer Arlanda Express, der kører mellem Stockholm og Arlanda Lufthavn, køber syv nye lyntog, der skal erstatte de nuværende syv toge i 2029. Sådan lyder det fra selskabet i en pressemeddelelse. Ifølge selskabet vil købet af de nye og længere toge øge passagerkapaciteten med over 50 procent.
Ordren er givet til det schweiziske selskab Stadler Rail, der selv skriver i en pressemeddelelse, at købet løber op i 350 millioner schweizerfranc eller 2,75 milliarder danske kroner.
“Vi er meget tilfredse med den tillid, A-Train AB har vist os, og ser frem til at levere køretøjer til den prestigefyldte Arlanda-ekspreslinje for første gang,” udtaler Peter Spuhler, bestyrelsesformand for Stadler Rail, i pressemeddelelsen.
De nye lyntog, der skal transportere passagere mellem Stockholm og Arlanda Lufthavn, kommer til at være næsten dobbelt så lange som de nuværende – med en længde på 165 meter. De nye tog kommer endvidere til at have en levetid på 25-35 år, har Magnus Zetterberg, administrerende direktør for A-Train AB, fortalt til Dagens Industri.
“Vi ser en klar stigning i antallet af private rejsende, der vælger at rejse med Arlanda Express, og den øgede kapacitet gør det muligt at byde endnu flere velkommen,” udtaler Magnus Zetterberg i selskabets pressemeddelelse.
En enkelt billet med Arlanda Express til Sveriges største lufthavn, Arlanda Lufthavn, koster i øjeblikket 340 svenske kroner eller cirka 230 danske kroner ifølge A-Trains hjemmeside. Men udskiftningen af togene kommer ikke til at øge prisen, siger Magnus Zetterberg til Dagens Industri.
(News Øresund)
-
Samfund5 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur11 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark8 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Sverige11 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Politik4 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark9 måneder agoFem partier i København vil forhandle med regeringen om en ny metrolinje til Rigshospitalet og Brønshøj – Øresundsmetro nævnes ikke
