Infrastruktur
SJ satser milliarder på 30 nye hurtigtog og flere ansatte – de nye tog kommer til at trafikere København

De nye tågen bliver Sveriges hurtigste of handlen forventes at lande på mellem fem og seks milliarder svenske kroner. Foto: News Øresund
Den svenske statslige togoperatør SJ køber ca. 30 nye tog, der kan køre op til 250 km/timen – hvilket bliver den største togindvestering i over 30 år. Togene skal blandt andet trafikere strækningen Stockholm – København. Samtidig skal der ansættes godt 500 lokoførere og togværter de kommende år, som følge af at antallet af togrejser stiger i Sverige.
De nye tågen bliver Sveriges hurtigste of handlen forventes at lande på mellem fem og seks milliarder svenske kroner.
I efteråret vil der blive inviteret til en udbudsrunde og ifølge SJ er interessen allerede stor. Leverancen planlægges til år 2021.
– Vi kommer til at køre med de nye tog indenfor Sverige, samt til Norge og Danmark. Planen er at starte med at køre på strækningen Stockholm-Malmø, som en del af vores satsning på Sydsverige, siger Christer Fritzson, adm. direktør for SJ, i en pressemeddelelse.
I denne uge oplyste SJ også at de har et stort rekrutteringsbehov, og derfor skal ansætte ca. 500 nye lokoførere og togværter over hele Sverige – hvoraf 225 af disse skal ansættes allerede i år.
SJ er en aktievirksomhed som ejes 100 procent af den svenske stat. Näringsdepartementet, den svenske pendant til Økonomi- og erhvervsministeriet, leder arbejdet med at nominere SJ’s bestyrelse som består af bestyrelsesmedlemmer fra både den offentlige forvaltning og det private erhvervsliv.
I 2016 omsatte SJ for 9,3 milliarder svenske kroner, og havde et overskud på 650 millioner kroner. Det kan sammenlignes med at DSB samme år omsatte 11,1 milliarder danske kroner og et underskud på 1,7 milliarder danske kroner, efter engangsomkostninger på godt 2,8 milliarder kroner. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked8 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Samfund4 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Arbejdsmarked9 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur10 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Sverige10 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Øresund12 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked6 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Danmark8 måneder agoFem partier i København vil forhandle med regeringen om en ny metrolinje til Rigshospitalet og Brønshøj – Øresundsmetro nævnes ikke

