Danmark
Skåne klar til magtskifte efter S-sejr

Hverken i Region Skåne eller i de største skånske kommuner har nogen af blokkene fået flertal – bortset fra Malmö, hvor de rødgrønne stadig sidder med magten. Nu venter forhandlinger og samarbejder hen over midten.
Overordnet er det de samme tendenser i Skåne som i resten af landet. Sverigedemokraterna er gået frem, mens det borgerlige Moderaterna har mistet fodfæste. I flere store kommuner samt i regionen ser Alliancen ud til at miste magten, men det betyder ikke, at venstrefløjen har vundet flertallet af stemmerne.
Region Skåne er i de seneste to valgperioder blevet styret af Alliancen og Miljöpartiet, men den konstellation falder nu sammen, efter samtlige alliancepartier er gået tilbage i regionsvalget. Den største fremgang får Sverigedemokraterna, der går frem fra 9,3 til 14.6 procent. Socialdemokraterna går også frem, men kun med to procentpoint.
”Af de større partier kan vokse med mere end det, er ret usædvanligt. Det er klart, at vi havde ønsket os mere. Men vi vokser mere end hvad S gør nationalt,” sagde gruppeleder Henrik Fritzon til dagbladet Sydsvenskan på valgnatten.
Nu rækker han hånden ud til de to små centrum-højrepartier, Folkpartiet og Centern og håber at få et flertal med dem og Miljöpartiet. Ifølge Sydsvenskan er Henrik Fritzon dog ikke indstillet på et kompromis med Socialdemokraternes valgløfte om øgede skatter og flere penge til sundhedsvæsenet.
I Helsingborg Kommune er fordelingen meget lige mellem højre og venstre. De rødgrønne ser ud til at få et mandat mere end de borgerlige, men ikke nok til et eget flertal. Til Helsingborg Dagblad siger Socialdemokraternas leder, Mikael Skoog, at han er klar til at lede kommunen, da S er blevet det største parti. Forskellen i antal stemmer overfor Moderaterna er dog kun et par hundrede ifølge den foreløbige stemmeoptælling.
Også Lund blev tidligere styret af et allianceflertal, der nu ser ud til at skulle slippe magten. Men situationen er usikker, ikke mindst fordi der udover Socialdemokraterna findes yderligere et parti, der kan afgøre flertallet, Forny Lund, der vil droppe sporvognsplanerne. End ikke med støtte fra Feministisk Initiativ, der ser ud til at få to mandater i kommunalbestyrelsen, får de rødgrønne et eget flertal.
Det nordøstlige Skåne er et af Sverigedemokraterna stærkeste bastioner i Sverige og partiet går voldsomt frem i Kristianstad, samtidig som Moderaterna mister mere end en tredjedel af deres pladser i kommunalbestyrelsen. Det betyder, at den regerende koalition mellem Alliancen og Miljöpartiet mister flertallet. I stedet søger Socialdemokraterna et bredt samarbejde hen over midten, skriver Kristianstadsbladet.
Som den eneste større skånske kommune beholder det siddende styre i Malmö magten efter valget. Socialdemokraterna går noget tilbage, men beholde sit flertal sammen med Miljöpartiet og det socialistiske Vänsterpartiet, der går frem. Også Feministisk Initiativ kommer ind i byrådet, mens Moderaterna mister 5,6 procent.
”Et tydeligt støtte til den kommunale ledelse, som den ser ud i dag,” sagde borgmester Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) på valgnatten, oplyser Sydsvenskan (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september
-
Arbejdsmarked11 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Kultur11 måneder ago
Nord 55° – nyt nordisk mediepolitisk initiativ dannet i København
-
Turisme/kultur12 måneder ago
Rekordmange danske turister besøgte Skåne sidste år
-
Samfund12 måneder ago
Billigere togrejser over sundet i Eurovision-ugen
-
Cleantech12 måneder ago
Nyt fossilfrit stålværk i Luleå reducerer Sveriges CO2-udledning med syv procent
-
Øresund11 måneder ago
Økonomien i Øresund: Beskæftigelsen fortsætter med at stige i Danmark, og inflationen i Sverige faldt mere end forventet