Samfund
Snart bliver det lettere at rejse ind i Sverige – covidpasset vil være nok
Efter to uger med skærpede indrejseregler har Folkhälsomyndigheten indgivet en anmodning til regeringen om at vende tilbage til kravet om kun at kræve covidpas for indrejse i Sverige. Årsagen er, at spredningen af den nye covid-19 omicron-mutation nu har nået et sådant niveau, at “rejsende ikke længere anses for at udgøre en særlig risiko for at påvirke spredningen af omicron i Sverige”. Sydsvenskan har modtaget disse oplysninger fra Folkhälsomyndigheten. Regeringen forventes at behandle Folkhälsomyndighetens anmodning om kort tid. (News Øresund)
-
Energi11 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Danmark10 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Øresund10 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Politik10 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked5 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoSJ indsætter hurtigtog mellem København og Göteborg
-
Sverige6 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
