Turisme/kultur
Statister søges til Broen 3

Ved udgangen af september starter indspilningerne af den tredje sæson af Broen. Produktionen søger flere hundrede statister til optagelser i Malmø, København og Ystad.
”Vi har brug for rigtig mange statister, men scenerne er spredt over en længere periode. Optagelserne foregår frem til midten af maj måned næste år, siger producenten Anders Landström.
Dramaserien Broen er som tidligere et samarbejde mellem danske Nimbus Film og svenske Filmlance International. Store dele af serien optages i Skåne, da der er mere filmstøtte at hente på den svenske side.
Anders Landström opfordrer alle, der vil opleve livet på et filmset, til at søge:
”I enkelte scener skal vi bruge store folkesamlinger, og der kan alle være med. Andre gange leder vi efter en særlig person, og der kan det være en fordel med en smule erfaring”, siger Anders Landström.
Statisterne, der medvirker i Broen, får et honorar på 300 kroner. Ifølge Anders Landstrøm kan mindre krævende roller også nogle gange belønnes med biografbilletter.
For at klare livet som statist er det vigtig med tålmodighed.
”Det meste af tiden sidder man og venter, så det er en god idé at have en bog med”, siger Anders Landström
Tredje sæson af Broen får premiere i efteråret 2015. Den vil blive vist samtidigt på DR1 og SVT.
I juni meddelte Kim Bodnia at han ikke vender tilbage i rollen som Martin Rohde, da han er utilfredshed med seriens manuskript. (News Øresund – Emilia Søelund)
FAKTA/BRON
Den dansk-svenske tv-serie Broen/Bron er et samarbejde mellem Danmarks Radio og Sveriges Television. Serien produceres af danske Nimbus Film og svenske Filmlance International.
Anden sæson blev set af 1 million danske seere og 1,3 millioner svenske. Serien er solgt til over 100 lande og der er også blevet lavet en fransk-britisk og en mexicansk-amerikansk remake.
-
Erhverv12 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Sverige12 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Politics12 måneder ago
Den dansk-svenske koran-afbrænder Rasmus Paludan stiller op for det nystartede svenske parti Folklistan – uden partiets samtykke
-
Infrastruktur12 måneder ago
Nye tog og en ny operatør på vej til Skånetrafiken – som konstant arbejder på punktlighed
-
Danmark5 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark11 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Infrastruktur11 måneder ago
Ny undersøgelse: Et afgreningskammer for at forbinde en Øresundsmetro med M5-linjen i København ville koste 400 millioner kroner at bygge
-
Infrastruktur11 måneder ago
Det står klart, hvordan en Øresundsmetro skal forbindes til Malmø