Infrastruktur
Stigende lastbilstrafik på Øresundsbroen
Godstransporten over Øresundsbroen steg med tolv procent i første kvartal og bidrog sammen med lave renter til at resultatet før afskrivninger steg med 22 millioner danske kroner. Derimod mindskede pendlingen og fritidstrafikken de første tre måneder af året.
Den reducerede fritidstrafik skyldes primært, at påsken i år faldt i andet kvartal, mens den sidste år faldt i marts.
”Dette giver store variationer i trafikken i første kvartal sammenlignet med sidste år. I forbindelse med en forlænget weekend udnytter mange muligheden for at opleve foråret på den anden side af Sundet”, siger Caroline Ullman-Hammar, adm. direktør for Øresundsbrokonsortiet.
I gennemsnit kørte 14.467 personbiler dagligt over Øresundsbroen i første kvartal, hvilket er en mindskning med 0,7%. Antallet bilpendlere dalede med 1,4% til 5.883 om dagen. Antallet lastbiler steg med 12% til et gennemsnitstal på 1.127 køretøjer per dag. En normal dag passerer 15.672 køretøjer Øresundsbroen.
Kvartalsregnskabet for Øresundsbrokonsortiet viser et resultat før afskrivninger på 167 millioner danske kroner, hvilket er en forbedring på 22 millioner sammenlignet med den samme periode sidste år. Den øgede indtjening skyldes hovedsageligt, at renteomkostningerne er faldet fra 84 til 64 millioner danske kroner i første kvartal. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen

