Bæredygtighed
Stockholm investerer i selvstyrende elfærger – fire færger på 100 meters længde er bestilt af Trafikverket
Verdens første selvstyrende og elektrisk drevne passagerfærge sejlede denne sommer i Stockholm mellem Södermalm og Kungsholmen. Næste år søsættes yderligere to 100 meter lange elfærger i Stockholm med plads til 60 biler hver. Det rapporterer Dagens Nyheter. Investeringen er en del af Trafikverkets plan for klimaneutral færgetrafik i 2045, og myndigheden har afgivet en ordre på i alt fire eldrevne trafikfærger. Færgerne har automatiserede systemer, der gør færgerne selvsejlende, selvom der stadig vil være personale om bord til overvågning.
Den første nye færge vil blive søsat i september næste år og kommer til at operere på Vaxholmsleden i Stockholms skærgård. Ifølge Erik Froste, rederichef hos Trafikverket, kan Sveriges vandbyer se frem til mere elektrisk passagertrafik i fremtiden.
– For bare få år siden havde vi ikke noget nyt at fortælle på dette felt, men nu er udviklingen i fuld gang, siger han til Dagens Nyheter.
(News Øresund)
Foto: Sinikka Halme (CC BY-SA 4.0)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
