Danmark
Stor interesse, når OECD arrangerer konference i Malmø og København om regional udvikling
Billetterne er udsolgt og det bliver fuldt besat når ”OECD Local Development Forum” arrangeres i Malmø og København den 24.-25. september. Mødet vil samle mennesker, organisationer og myndigheder fra hele verden for at diskutere forskellige aspekter af regional udvikling.
Dette års konference med temaet “Building Bridges – Shaping Tomorrow” vil fokusere på fordelene ved et grænseoverskridende og integreret arbejdsmarked samt udfordringerne ved et arbejdsmarked i konstant forandring. Grøn omstilling og grønne innovationer vil også blive diskuteret.
Interessen for konferencen, som i år afholdes i Malmø og København, har været stor og er allerede fuldt booket, skriver Greater Copenhagen på sin hjemmeside. Konferencen arrangeres af OECD og Greater Copenhagen i samarbejde med Nordisk Ministerråd, Region Hovedstaden, Malmø Kommune, Region Halland, Region Sjælland, Københavns Kommune og Øresundsbro Konsortiet (News Øresund).
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
