Arbejdsmarked
Stor mangel på meteorologer i Sverige – behovet stiger i Forsvaret
Færre studerende søger ind på meteorologiuddannelserne i Sverige, og flere arbejdsgivere har svært ved at rekruttere medarbejdere. En stor arbejdsgiver for meteorologbranchen er Försvarsmakten, som efter Sveriges NATO-indtræden og oprustningen af de væbnede styrker oplever et øget behov for forsvarsmeteorologer, rapporterer TV4.
– Behovet stiger i Försvarsmakten samtidig med, at vi har naturlige fratrædelser og ansatte, som går på pension. Vi vil se et stigende behov i fremtiden, siger forsvarsmeteorolog Jonas Lilja.
På det svenske meteorologiske og hydrologiske institut, SMHI, er der allerede i dag for få meteorologer. Ifølge prognosemeteorolog Erik Höjgård-Olsen risikerer manglen på personale at føre til, at ekspertmyndigheden på lang sigt ikke vil kunne udføre sin opgaver.
Den svigtende interesse for faget i Sverige risikerer også at blive et større problem, fordi behovet for meteorologer kan stige i takt med, at ekstremvejr bliver mere almindeligt, siger Erik Höjgård-Olsen til TV4.
(News Øresund)
-
Samfund7 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked11 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik6 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark10 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
