Danmark
Svensk industriinvestering trækker fra Danmark

Svensk industri forventer næste år øgede investeringer på fem procent efter svære år. Global vækst skal trække eksporten, lyder forventningerne. Foto: News Øresund – Johan Wessman.
Investeringerne i svensk industri vil 2015 øge med fem procent, mens dansk industri forventer et fald i investeringerne. Global vækst, skal trække udviklingen, vurderer analytiker.
Investeringerne i svensk industri vil næste år stige med fem procent. Efter et forventet fald i investeringsomfanget i år vil investeringerne næste år øge til 54,3 milliarder svenske kronor svarende til 43,7 milliarder danske kroner. Det fremgår af forventningsprognoser fra det svenske Statistiska Centralbyrån. Det er særligt papir- og mineindustrien, der vil øge investeringerne trukket af en forventet øget eksport til det globale marked.
”Det er en lille vending efter svensk industri gennem mange år har været gennem en hård rejse. Forventningerne skal tolkes forsigtigt, men en øget investering skal ske i kraft af en global vækst, da investeringerne er afhængige af eksporten,” siger Nordeas cheføkonomi Annika Winsth til News Øresund.
I Danmark forventer industrien den modsatte udvikling. Danmarks Statistik prognose for industriforventning viser en nedjustering af udsigten for i år, hvor investeringsvæksten bliver væsentlig mindre end for et halvt år siden. I stedet for en forventet investeringsstigning på 19 procent, har industrien nu nedjusteret deres udsigt for 2014 til en stigning i investeringer på fire procent. Næste år vil investeringsvæksten være negativ og falde med to procent i forhold til i år. Særligt virksomheder, der producerer ikke-varige forbrugsgoder dæmper udsigten til nye anlæg og regner nu med at bruge færre penge på investeringer. (News Øresund – Peter Mulvany)
FAKTA
Den svenske industri sætter 2015 gang i investeringerne efter et år med faldende investeringsaktivitet. Det er især mine- og papirindustrien, der øger investeringerne. Procentvis vækst i forhold til året før. Tallene viser industriens forventninger.
| 2014 | 2015 | |
| Danmark | 4% | -2% |
| Sverige | -8% | 5% |
Kilde: Danmarks Statistik og Statistiska Centralbyrån (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
