Erhverv
Svensk-kinesiske Polestar havde verdenspremiere i København – “det perfekte sted”
Da det svensk-kinesiske elbilmærke Polestar skulle præsentere sin nye topmodel 3 den 12. oktober, valgte virksomhedens administrerende direktør Thomas Ingenlath personligt lokomotivværkstedet i Sydhavnen i København som mødested for visningen, hvor 900 mennesker fra medier og bilindustrien var samlet. Det skriver Berlingske, der beretter, at det var den rustikke atmosfære i lokomotivværkstedet med bjælker, gamle jernbanespor og den industrielle stemning, som afgjorde valget af lokalitet til verdenspremieren. Tyske Thomas Ingenlath beskrives af Berlingske som Sveriges svar på Teslas Elon Musk. På sin hjemmeside fremhæver Polestar selv den danske hovedstads geografiske placering som en fordel: “København var det perfekte sted. Den danske hovedstad, som er let tilgængelig via en række bæredygtige transportformer, var det optimale sted at samle så mange som muligt af de førnævnte personer. Både fysisk og digitalt.” (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige10 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
