Ejendomme
Svensk lægemiddelsfirma sætter sig på ny stor bygning i science park

Ejendomsselskabet Wihlborgs lavede i mandags en aftale med lægemiddelsfirmaet Galenica om at leje sig ind i over halvdelen af en ny bygningen i forskningsparken Medeon i Malmø.
Nærmere bestemt kommer Galenica til at råde over 2.640 ud af de 4.000 kvadratmeter i Forskaren 1, som den nye bygning skal hedde.
– Galencia vækster og vi har behov for større kontorlokaler men også mere laboratorieplads, siger Ronnie Wallin, adm. direktør i Galencia i en pressemeddelelse.
Udover Galencia skal den nye bygning give flere virksomheder, store som små, mulighed for at slå sig ned i forskningsparken.
– Medeon har i længere tid været fuldt udlejet, og mange af virksomhederne vækster og har brug for at udvide. Vi ser også en øget interesse fra andre virksomheder, som vil være til stede i Medeon, siger Ida Lejdström, som er forvalter i ejendomsselskabet Wihlborgs.
I forvejen huser Medeon 60 virksomheder inden for life science-branchen og er dagligt mødested for ca. 450 personer. Med den nye bygning får virksomhederne bedre mulighed for at sidde samlet i større lokaler.
– En etage bliver laboratorielokale, de resterende etager bliver kontorlokaler. Flere af de mindre virksomheder på Medeon kan drage fordel af det åbne laboratorium, som Malmø Universitet tilbyder, siger Ida Lejdström.
Galencia var også inden mandagens aftale tilknyttet Medeon, hvor firmaet blev grundlagt i 1999. Efter planerne skal byggeriet stå færdigt i efteråret 2020. (News Øresund – Kristoffer Dahl)
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Ny dansk-svensk skatteaftale på plads: Offentligt ansatte omfattes og hjemmearbejde være enklere
-
Erhverv11 måneder ago
Svenske ESS Group åbner sit andet hotel i Danmark næste år
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø: Musikfestival, der også skaber bekymring for terror, optøjer og jødehad
-
Forskning12 måneder ago
Politikerne vil se mere samarbejde på tværs af strædet om kvinders sundhed
-
Erhverv12 måneder ago
Mange virksomheder, men svært at tiltrække kapital til Skånes farmaceutiske klynge
-
Sverige11 måneder ago
Øresund bliver renere, når Malmø og Lund bygger nyt fælles rensningsanlæg og spildevandstunneller for 17,5 milliarder svenske kroner
-
Infrastruktur12 måneder ago
Trafikverkets kommende Øresundsrapport: “Det skorter allerede i dag på redundans”
-
Infrastruktur12 måneder ago
Efter kollapset: E6 forbi Stenungsund forventes at åbne for trafik allerede til sommer