Sverige
Svensk sundhedsstrejke fortsætter – Vårdförbundet har afvist mæglernes tilbud
Siden 4. juni har sundhedspersonale strejket rundt om i Sverige, herunder på Skånes universitetshospitaler i Malmø og Lund. Den 11. juni afviste den svenske fagforening Vårdförbundet mæglernes tilbud, hvorpå yderligere 1.300 mennesker gik i strejke. I alt 3.300 mennesker er berørt af strejken.
Baggrunden er, at Vårdförbundet, som primært organiserer sygeplejersker, ønsker en nedsættelse af arbejdstiden på 15 minutter om dagen. Det var ikke inkluderet i mæglernes tilbud, men ifølge Sydsvenskan er det noget, som Vårdförbundet holder fast i som nødvendigt for at redde kompetencen i sundhedsvæsenet.
– Vi har indset, at vi er nødt til at gøre noget for at kunne klare et helt arbejdsliv. Vi har fået nok, siger Sineva Ribeiro, formand for Vårdförbundet, til Arbetsvärlden.
En nedsættelse af arbejdstiden er noget, som arbejdsgiverne i Sveriges kommuner og regioner samt den kommunale arbejdsgiver Sobona anser for udelukket.
– Der er stor mangel på de rette kompetencer i sundhedsfagene, og en kortere arbejdstid vil gøre det endnu sværere at have tilstrækkeligt personale til at tage sig af alle patienter. I stedet ønsker vi at investere i andre tiltag, såsom forebyggelse af dårligt helbred, kompetenceudvikling, karrieremodeller og jobskifte, siger Sten Nordin, næstformand for forhandlingsdelegationen SKR og Sobonas foreningsbestyrelse i en pressemeddelelse. (News Øresund)
Læs mere om baggrunden til strejken her: Tusindvis af svenske sygeplejersker kan gå i strejke den 4. juni – ønsker kortere arbejdstid
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
