Sverige
Svenske forbrugere løfter BNP

Opjusteringen af den svenske vækst viser igen, at Sverige og Danmark vokser i forskelligt tempo. Bild: Flickr/Fredrik Rubensson.
Sveriges BNP steg med 2,6 procent i andet kvartal sammenlignet med samme kvartal året før. Husholdningernes øgede forbrug bidrog mest til stigningen. Sammenlignet med første kvartal i år steg BNP med 0,7 procent.
Det viser nye reviderede tal fra SCB, Sveriges Statistiska Centralbyrån.
SCB har tidligere offentliggjort en opgørelse for andet kvartal, men nu opjusteres BNP-tallet – fra 1,9 procent til 2,6 procent. Markedet havde, ifølge et prognosesammendrag fra SIX News, forventet en vækst på to procent.
Husholdningernes forbrug steg med 3,2 procent i kvartalet, og sammenlagt bidrog husholdningernes forbrugsudgifter med 1,5 procentpoint til BNP-udviklingen.
Opjusteringen af den svenske vækst viser igen, at Sverige og Danmark vokser i forskelligt tempo. I andet kvartal faldt Danmarks BNP 0,3 procent sammenlignet med forrige kvartal, ifølge Danmarks Statistik. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund4 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige3 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv3 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark3 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
