Infrastruktur
Svenske højhastighedstog forventes at blive billigere end tidligere beregnet

Nye beregninger fra Trafikverket viser at højhastighedsjernbanen mellem Stockholm og Gøteborg/Malmø vil koste 230 milliarder kroner at bygge. Det er i det nedre spænd på 190-320 milliarder kroner, som blev vist i tidligere beregninger fra december sidste år.
Trafikverket præsenterede de nye beregninger i denne uge, der er udarbejdet på anmodning fra Sverigeforhandlingen. Omkostningerne for højhastighedstogene lander dermed på 230 milliarder kroner (plus/minus 30 milliarder kroner). Desuden præsenteredes omkostningerne til et alternativ, hvor de statslige stambaner, Södra og Västra, opgraderes. For at kunne køre tog med 200 km/t, er det nødvendigt at investere 90 milliarder kroner (plus/minus 15 milliarder kroner), og for at kunne køre tog med 250 km/t, beregnes en pris på 130 milliarder kroner (plus/minus 20 milliarder kroner).
– En højhastighedsjernbane skaber nye forbindelser og muligheder for udveksling og vækst i nye større regioner. Den øger kapaciteten og skaber et mere robust jernvejssystem med højere troværdighed for mennesker og gods. En opgradering af de eksisterende stambaner med udbygning af spor på flere strækninger, giver muligheder for udvikling af storbysregioner. Vi får også styrket kapaciteten, men ikke i samme udstrækning som i højhastighedsalternativet, siger Lena Erixon, generaldirektør hos Trafikverket i en pressemeddelelse.
Omkostningsberegningerne vil de kommende måneder blive komplementeret med flere forskellige analyser af gevinsterne for samfundet, og til efteråret forventes en samlet præsentation. (News Øresund)
Læs mere: Sverige pressar kostnaden för höghastighetsjärnväg
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Sverige12 måneder ago
Malmø bliver den første by i Europa hvor politiet udstationerer droner på tagene
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Øresund12 måneder ago
Flytrafikken vokser hurtigere i København end i Oslo og Stockholm
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Danske Bank skiller sig af med investeringer i olie-, gas- og kulselskaber, der ikke har en realistisk overgangsplan i henhold til Paris-aftalen