Arbejdsmarked
Svenske transportvirksomheder vil tiltrække danske lastbilchauffører


Christina Carlsson, som står for rekruttering, og Thomas Wallin, trafikleder, fra Tommy Nordbergh Åkeri var til stede under den dansk-svenske jobmesse Tura till jobbet i onsdags. Foto: News Øresund
Manglende lastbilchauffører i Sverige medfører, at svenske transportvirksomheder eftersøger udenlandsk arbejdskraft. I Danmark er situationen stik modsat – der er et overskud af arbejdskraft i transport- og logistikbranchen. I et projekt kaldet Jobb på tvärs forsøger Arbetsförmedlingen sammen med Helsingborg og Helsingør kommune at gøre rekrutteringen af danske lastbilchauffører nemmere.
Omkring 13.800 personer pendler over Øresund hver dag, viser tal fra Øresundsinstituttet. Det er primært svenskere, ni ud af ti, som arbejder i det respektive naboland. Men særligt inden for én branche kan det komme til at se anderledes ud i fremtiden.
Sverige mangler nemlig lastbilchauffører, og i Danmark har man et overskud af arbejdskraft inden for transport- og logistikbranchen, siger Jan Gimmerstedt, arbejdsformidler i Helsingborg.
– Der er arbejdsløse lastbilchauffører på den danske side. De svenske arbejdsgivere er meget interesserede i at ansætte dem, siger Jan Gimmerstedt til News Øresund.
Christina Carlsson, som står for rekruttering, og Thomas Wallin, trafikleder, fra Tommy Nordbergh Åkeri var til stede under den dansk-svenske jobmesse Tura till jobbet i onsdags. De brugte formiddagen i Helsingør og eftermiddagen i Helsingborg. På grund af manglen på lastbilchauffører i Sverige er de nødt til at lede efter arbejdskraft i udlandet. Til messen annoncerede de, at de havde omtrent 100 ledige stillinger.
– Vi blev meget interesseret. Vi bor så tæt på her. Man kan bo her, og man kan pendle hertil – der er så mange muligheder, siger Thomas Wallin.
– Vi søger også arbejdskraft i Norge, Letland, Litauen og Polen. Vi skal have så mange som muligt til sommeren, så vi er nødt til at søge i udlandet, siger Christina Carlsson.
Arbejdsformidlingen i Helsingborg, Helsingborg Kommune og Helsingør Kommune forsøger at gøre det nemmere at rekruttere danske lastbilchauffører til den svenske transportbranche. Via det tværregionale projekt Jobb på tvärs, som begyndte ved årsskiftet, arbejder de på at gøre pendling mere attraktivt og fokuserer blandt andet specifikt på transport- og logistikbranchen.
– Vi er i et tæt samarbejde med arbejdsgivere og uddannelsessteder. Vi vil give de danske chauffører en mulighed for at lære det svenske arbejdsmarked at kende. Derudover klæder vi dem på til at køre med svenske vogntog, som er meget længere end de danske, siger Jan Gimmerstedt til News Øresund. (News Øresund – Mandus Örarbäck)
-
Danmark6 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Danmark12 måneder ago
Hans Wallmark forlader Riksdagen og bliver Sveriges ambassadør i Danmark
-
Samfund12 måneder ago
København ikke længere blandt verdens 10 dyreste byer at bo og arbejde i
-
Erhverv12 måneder ago
Microsoft investerer 34 milliarder i Sverige inden for cloud-tjenester, AI og et boost af AI-kompetencer
-
Danmark12 måneder ago
København skaber et verdensledende innovationsdistrikt med fokus på life science og kvanteteknologi
-
Ejendomme8 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Danmark12 måneder ago
Endnu en dansk færgerute bliver svenskejet – Gotlandsbolaget køber ruten København-Oslo af DFDS
-
Øresund12 måneder ago
Sverige fejrer på fredag midsommeraften – som svarer til Skt. Hans Aften