Life Science
Svensker bliver ny direktør i danska Evaxion Biotech

Det danske biotekselskab Evaxion Biotech ansætter svenske Per Norlén som ny adm. direktør. Per Norlén har tidligere været ansat i medicinalvirksomheden AstraZeneca og stået i spidsen for de Lund-baserede biotekselskaber Alligator Bioscience og Targinta, ifølge en pressemeddelelse.
Evaxion Biotech ligger i DTU Science Park i Hørsholm nord for København, er børsnoteret i USA og udvikler bl.a. kræftbehandlinger baseret på kunstig intelligens. Per Norlén starter i sit nye job senest til januar 2023 og bliver dermed en af flere svenskere, som arbejder i life science-branchen på den danske side af Øresund. (News Øresund)
-
Danmark10 måneder ago
Fælles dansk-svensk ordre på kampkøretøjer til en værdi af 25 mia. svenske kroner
-
Ejendomme12 måneder ago
Den svenske boligformidling Boplats Syd etablerer sig i København
-
Interviews10 måneder ago
Jessica Rosencrantz: Jeg tager min opvækst i Øresund med mig i arbejdet som minister
-
Life Science9 måneder ago
Medicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder ago
Danske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Infrastruktur9 måneder ago
Trafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund10 måneder ago
Københavns Lufthavne vokser hurtigere og har nu 31 pct. flere passagerer end Stockholm-Arlanda Airport
-
Infrastruktur9 måneder ago
Norske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København