Danmark
Sverige og Danmark glider ned ad pressefrihedsranglisten – men forbliver i toppen
Situationen for journalister rundt om i verden er alvorlig, og ifølge Journalister uden grænsers årlige pressefrihedsindeks, der blev offentliggjort onsdag, kan kun otte lande siges at have god pressefrihed. To af disse lande er Sverige og Danmark, som dog begge mister en plads fra henholdsvis tredje- og andenpladsen. På førstepladsen i år er igen Norge, efterfulgt af Irland.
Erik Halkjær, formand for Journalister uden grænser, siger til SVT, at årsagen til, at Sverige mister en plads, blandt andet skyldes den nye spionagelov, som for nylig fik SVT til at vælge ikke at offentliggøre visse kortbilleder fra Pentagon-lækagen. Han nævner også fem vilkårlige politiaktioner mod journalister, der dækker årets klimademonstrationer. (News Øresund)
Foto: Det Europæiske Folkeparti/Wikimedia Commons (CC-BY-2.0)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige8 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige11 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund10 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur8 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
